Sports injury treatment

טיפול בפציעות ספורט ותאונות

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 8.1.20

author-Uriel-Paz

כיום כאשר המודעות לפעילות גופנית עולה, בייחוד אצל צעירים, ישנן יותר פציעות ספורט בין אם כתוצאה משחיקה לאחת פעילות ממושכת באופניים, ריצה, טניס או אפילו שחייה, ובין כתוצאה מתאונות ספורט כמו גלישה, סנפלינג, אופני הרים, משחקי כדור (כדורגל / כדורסל וכו’) תאונות סקי ועוד.

לא משנה אם זאת תאונה או שחיקה, בכל מקרה תתרחש טראומה בשרירים לצד מתח נפשי על איבוד היכולת לעסוק בספורט שכל כך אוהבים, ובמקרים קשים יותר, כשמאבדים את כושר העבודה או כשיש כאבים ודלקות כרוניות, נוצר תסכול משמעותי ויש בינינו שמתייאשים לאחר שניסו כבר “הכל” (פיזיותרפיה, נוגדי דלקת, בדיקות אין סופיות אצל אורטופד, רנטגן, CT, MRI וכו’). לכן יש חשיבות גדולה לתהליך תקין של יציאה מהפציעה וחזרה מדורגת ובריאה לשגרה של ספורט.

פציעות ספורט נפוצות:

קרעים בשרירים / גידים / רצועות / מניסקוס קרעים אלו בדרך כלל אורכיים, כך שניתן להזיז את היד או הרגל אך יש כאבים. בקרע מלא רוחבי לא ניתן ליישר או לכופף את המפרק ולכן נזדקק להתערבות כירורגית. הקרעים ברצועות יהיו כאבים חזקים במאמץ ומגבלה בתנועה.

פציעות בגב – בלט דיסק או פריצת דיסק בדרך כלל בגב בחוליות צוואריות או מותניות, כיוון שבחוליות אלו אין תמיכה של הצלעות אלא רק של השרירים ולכן תתרחש גם תפיסות של השרירים על מנת להגן על השלד.

דלקות בשרירים ובגידים – דלקות אלו מופיעות לסירוגין כחלק מהניסיון של הגוף לרפא את הבעיה (קרעים, שברים, נקעים וכו’). כאשר הדלקת אקוטית, יהיו כאבים חזקים וניתן לקחת נוגדי דלקת NSAID (שהם ללא סטרואידים), על מנת להקל על הכאב והדלקת.

Sports injury treatment

בתמונה: טיפול לשיקום רצועות וגידים במפרקים למטופל בקליניקה

הטיפול שאנו מציעים בפציעות ספורט

הטיפול בקליניקה שלנו יהיה בכמה מישורים במקביל על מנת לחזור לתפקוד מלא ותקין כמה שיותר מהר וחשוב יותר כדי שהפציעה לא תחזור ונלמד לחזק ולתחזק את הגוף ולהימנע מפציעות עד כמה שמתאפשר.

1. שלב ראשון: במצב האקוטי נשתמש בקריותרפיה מקומית, זרם חנקן קר על האזור הכואב אשר מזרז את ההחלמה מהדלקת ומזרים דם וצ’י למקום הכואב וכך עוזר בשיקום הגידים והשרירים.

צפו בסרטון: לברון ג’יימס, מגדולי שחקני הכדורסל בעולם, בטיפול קריותרפיה לטובת שיקום מפציעת ספורט

2. שלב שני: דיקור סיני ו/או כוסות רוח במידה והבעיה בגב, כתפיים וצוואר על מנת לשפר את זרימת הדם למקום הפגוע ולהניע דם וצ’י אל המקום הפגוע וממנו. בנוסף, הדיקור מרגיע את הנפש, מוריד קצב לב (דופק) ועוזר לגוף להפריש חומרים נוגדי דלקת מרגיעים שעוזרים להחלמה. בזמן הדיקור יתכן שילוב של אלקטרו להגברת הזרימה ושיקום העצבים שנפגעו.

3. שלב שלישי: שילוב של טיפול עם פרקוסור – מכשיר מכני הדומה לגלי הלם ומטפל בקרעים ושיקום רצועות וגידים במפרקים, ברכיים, כתפיים, מרפקים וירך. כמו כן חיזוק השרירים והגידים בעזרת חימום מוקסה וסדין חשמלי מיוחד, הביומט מאבני אמטיסט לחימום הגב.

4. שלב רביעי: לפי הצורך תינתן פורמולת צמחים מהרפואה הסינית ויעוץ מותאם אישית לחיזוק הצ’י והדם וכן יעוץ תזונתי למזונות שמפחיתים דלקות בגוף.

5. שלב חמישי: טיפול מותאם במגע עיסוי טווינא או שיאצו להרגעה והזרמת צ’י ודם לאזור הכואב ושחרור שרירים שנתפסו עקב הפציעה על מנת להגן על השלד. העיסוי עוזר להגדלת טווח התנועה של השריר ועוזר למנוע פציעות חוזרות.

6. שלב שישי: לימוד מספר תרגילים מותאמים אישית מהיוגה-תרפיה כטיפול אקטיבי שלומדים לשלב בחיי היום-יום כדי לשפר טווח תנועה ולמנוע פציעות חוזרות.