קריותרפיה – טיפול בסאונת קור

קריותרפיה – טיפול בסאונת קור

למרות שהרפואה הסינית מציגה לרוב פתרונות עתיקי יומין היא אינה נחה על זרי הדפנה ומוסיפה, באמצעות מחקר וגילויים חדשים לצד ניצול של טכנולוגיות מתקדמות, להביא לציבור המטופלים פתרונות מרפא ואורח חיים מועילים, הנשענים על ההתייחסות אל הגוף כשלם וטיפול משלים בגוף לצד הנפש.

אחד מן הפתרונות החדשניים והמתקדמים ביותר הללו כיום הם טיפולי הקריותרפיה (Cryotherapy) – שיטה טיפולית חדשנית העושה שימוש בסאונת קור עוצמתית להפחתת מכאובים ומצוקות של הגוף. טיפול זה נשען על הקשר אותו רואה הרפואה הסינית בין המערכת החיסונית לשכבת הצ’י המהווה שכבת מגן בין העור לשרירים. הטיפול הקצר חודר את שכבת המגן הזו באמצעות קור יבש בתנאי חנקן אשר אינו מייסר את הגוף ויחד עם זאת מספק לו התחדשות מהירה במיוחד של תאים, אדרנלין וכיווץ של כלי הדם באופן המאפשר זרימת דם חזקה במיוחד.

סאונת קור, הטיפול המופלא לריפוי והחלמה

סאונת הקור, הטרנד הטיפולי שנמצא בשימוש באירופה כבר שנים רבות, מתחיל לתפוס תאוצה לא רק בארצות הברית, אלא גם בשכונת בת גלים בחיפה, בקליניקה שלנו שמציעה את הטיפול המקפיא והאפקטיבי. סאונת קור נשמעת אולי כמו סיפור מתחום המדע הבדיוני, אבל מדובר בנוהל טיפולי שיכול לעזור גם לך – קריותרפיה של כל הגוף מציעה הקלה לאלה מכם שסובלים מכאבים קלים או חלילה מכאבים טראומטיים מתמשכים. בעיות שנוצרו בעקבות כאבי שרירים, נקעים, נגעי עור או נפיחויות וגורמות נזק לרקמות הרכות.

טיפול בקור – סאונת קור

צפו בכתבה המיוחדת של חדשות “עולם הבוקר” שהגיעו לטיפול בסאונת הקור בקליניקה שלנו:

אז מדובר באמבט קרח? לא ממש! הקריותרפיה מזמינה אתכם להיכנס עם כל הגוף למשך כ-3 דקות לתוך מכשיר משוכלל, סאונה בקור שבין 120- מעלות צלזיוס ל- 150- (כן, מינוס…) ולרגע אולי תרגישו כאילו אתם בתוך “אמבטיית קרח על סטרואידים”, אבל בתוך מספר דקות יצמצם הקור את הדלקות במפרקים ובשרירים שלכם. טיפול בסאונת קור מצליח למעשה לעודד את צמיחתם של תאי עור חדשים ובריאים, ולשפר את כושרם של התאים הקיימים. למעשה, הטיפול בקור מזכיר את התופעה הפסיכולוגית-אבולוציונית, הידועה כתגובת ׳הילחם או ברח׳ (Fight or Flight), תגובה אשר קשורה לשינויים הגופניים שיוצר המנגנון ההישרדותי אשר מכין בני אדם ובעלי חיים להתמודדות פיזית עם סכנה מידית, וכך באופן דומה לתופעת ׳הילחם או ברח׳:

 • הקור העז מפעיל מצוקה הישרדותית שגורמת לדם לעזוב את הגפיים הפחות חשובות יחסית לליבת הגוף.
 • הגוף נזעק ומכין את עצמו לקראת כל נזק פוטנציאלי שעלול להיגרם לאיברים החיוניים.
 • כלומר, הגוף ממהר לדחוס לתוך הדם יותר חמצן, יותר אנזימים ויותר חומרים מזינים.

ומה קורה כאשר הטיפול מסתיים? אז מגיעה הרגיעה… הדם המועשר מתחיל לזרום חזרה לכל איברי הגוף תוך שהוא מאיץ התחדשות וצמיחה של תאים בריאים!

צפו: 5 דברים שכדאי לדעת על קריותרפיה

איך ומתי התחיל הרעיון לטפל בקור?

כולם ודאי זכינו לראות בסרטים הוליוודים שונים את אחד “הגיבורים” חוטף אגרוף בפניו ומנסה להרגיע את המכה באמצעות שקית ירקות קפואים. כן, קור נחשב כבר אלפי שנים כטיפול שיכול להשפיע על מנגנון הכאב והריפוי. כבר בשנת 2500 לפני הספירה, נהגו המצרים להשתמש בקור כדי לטפל בפגיעות ובדלקות. שנים רבות אחר כך, דומיניק ז׳אן לארה, המנתח האגדי של נפוליאון, השתמש בקרח כדי להקל על קטיעות גפיים שנדרשו כדי להציל חיילים שנפצעו בשדה הקרב. ככל שהתקדמו השנים, ומתוך מודעות ליתרונות הרפואיים של הטיפול בקור, ניסו מדענים רבים להציע דרכים שונות להשגת טמפרטורות נמוכות במיוחד שיציעו את הטיפול היעיל ביותר, עד שהגיעו לשיטת הקירור המקובלת היום. בין היתר, לאורך ההיסטוריה, עלו בתחום הרעיונות הבאים:

– בין השנים 1851-1845, תיאר ד”ר ג׳יימס ארנוט מברייטון, אנגליה, את היתרונות של יישום מקומי בקור, בטיפול במצבים רבים כולל כאבי ראש ונוירולוגיה. הוא השתמש בתמיסות מלח המכילות קרח כתוש שהציעו טיפול בטמפרטורות שנעו בין מינוס 18Oc למינוס 24Oc.
– בתחילת המאה ה-20 השתמשה שיטת הקירור המקובלת בפחמן דו חמצני מוצק שסיפק קור בטמפרטורה של מינוס 78.5Oc וסייע לטיפול בבעיות עור, זאבת ועוד.
– החמצן הנוזלי שסיפק טמפרטורה של מינוס 82.9Oc נכנס לשימוש קליני בהמשך והשיג תוצאות טובות בטיפול ביבלות מציקות, במצבי עור אחרים ובמגוון מחלות לא סרטניות ומחלות ריריות.
– לאחר מלחמת העולם השנייה נעשה שימוש בחנקן נוזלי שהגיע למינוס 196Oc והפך לטיפול זמין באופן מסחרי המציע פרקטיקה קלינית לטיפול בנגעים שונים.
– המעורבות של הקריותרפיה בכירורגיה המודרנית החלה בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20 בהן פותחו מכשירים קריו-כירורגיים שפעלו באמצעות חנקן נוזלי וחומרים אחרים כמו תחמוצת החנקן ופחמן דו-חמצני.

וכך, עם חלוף השנים, החלה הקריותרפיה לשמש כשיטת טיפול מבוססת למגוון רחב של נגעי עור שפירים וממאירים, לדלקות ולכאבים כרוניים שונים.

צפו: קריותרפיה, העתיד של התאוששות השרירים

וכיום, קריותרפיה יכולה לסייע בטיפול ב…

 • עייפות כרונית.
 • בעיות שינה.
 • הפחתת מתחים.
 • מיגרנות כרוניות.
 • דלקות במפרקים.
 • ליקויים בשריר ובשלד.
 • מחלות עור ושיקום העור.
 • עיכוב תהליכי הזדקנות והצערת העור.
 • הפרעות הורמונליות.
 • תפקוד מיני ואין-אונות.
 • אסתמה ומחלות נשימתיות.
 • חיזוק המערכת החיסונית

כיצד שיטת טיפול אחת יכולה לתת מענה לכ”כ הרבה אתגרי גוף ונפש?
התשובה טמונה באופי הייחודי של הטיפול ובהתאמה של סוג הטיפול לכל מטופל, התאמה המתבצעת באופן אישי ולאחר תשאול מקיף ובדיקה גופנית. טיפולי קריותרפיה עובדים על הגברת זרימת הדם והאדרנלין בגוף מה שמביא להתעוררות מהירה מחד גיסא ולהתאוששות מהירה מאידך גיסא.

טיפול קריותרפיה נמשך בסך הכל כ-3 דקות והשפעתו מידית!
למרות תחושת השיפור וההקלה אותה חש המטופל כבר בזמן אמת, טיפולי קריותרפיה מוצעים כסדרת טיפולים בהתאמה אישית לאופי הבעיה ולמטופל ומומלץ מאוד להתמיד בהם גם כאשר התחושה כי הקושי או המכאובים כבר קיבלו מענה על פניו, זאת על מנת להבטיח את יעילות הטיפול לאורך זמן ולא באופן נקודתי בלבד.

Cold-sauna-treatment-HAIFA
מנדי זלצמן, מנכ”ל נמל חיפה, במהלך טיפול קריותרפיה בקליניקה שלנו
Cryotherapy-for-women
ורנה, מטופלת קבועה בקליניקה, במהלך טיפול קריותרפיה (צילום: ניסים טויטו)

עוד כדאי לדעת כי…
טיפולי קריותרפיה נחשבים טיפולים בטוחים בעלי רמת יעילות גבוהה, ומטופלים בעלי שלל בעיות מוצאים בהם מענה לאחר שנים של מכאובים וקושי. טיפולים אלו חדשניים יחסית ובמרבית מרפאות הרפואה המשלימה בישראל טרם ניתן לבצעם. ביצוע הטיפול דורש השקעה לא מועטה בהקמת חדר סאונת קור ייעודי ומותאם בקליניקה ותחזוקתו, וכמובן הכשרת מטפלים בהתאם.

טופס הצהרת בריאות – קריותרפיה בסאונת קור.

מומלץ: קריותרפיה בשילוב טיפולי רפואה סינית

הרפואה הסינית מתייחסת לגוף כמכלול ומוצאת קשר בבעיות בין איברי ומערכות הגוף השונות, ועל כן פעמים רבות ההמלצה הרווחת היא לשלב טיפולי קריותרפיה לצד טיפולי רפואה אלטרנטיבית נוספים. הבחירה בשילוב בין הטיפולים מתבצעת על ידי המטפל המאבחן, בזכות ניסיונו בתחומי הטיפול השונים ברפואה הסינית, ובהתבסס על תשאול מקיף ובדיקה של המטופל. בין סוגי הטיפולים הנוספים המומלצים לרוב לשילוב ניתן למנות טיפול בצמחי מרפא, דיקור סיני, יוגה ותנועה, עיסוי טווינא ועוד. השילוב בין טיפולי קריותרפיה לטיפולים משלימים מביא להשגת איזון מושלם בין מערכות הגוף השונות, זרימה טבעית ושיפור התפקוד של כלל מערכות הגוף, זו לצד זו. אנחנו בקליניקת Pura Vida Therapy, נכון להיום, בין המקומות היחידים בארץ המעניקים טיפולי קריותרפיה, בהובלת המטפל המוסמך אוריאל פז אשר אחראי בעצמו על ההחלטה על הטיפול, בשיתוף עם המטופל, ובהתאם לצורך לשמו הגיע. אוריאל משלב בין שיטות טיפול מסורתיות ועתיקות יומין בעלות ניסיון מוכח לצד חדשנות והיכרות עם שיטות טיפול חדשות, במטרה לספק למטופלים מעטפת מלאה של טיפולי רפואה סינית משלימה, לכל צורך, ברמת יעילות גבוהה במיוחד!

צפו בכתבה המיוחדת של מגזין החדשות “חי-פה” שהגיעו לטיפול התנסות בסאונת הקור בקליניקה שלנו:

אהבת? שתף עם חברים