Cold-water-immersion

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 26.2.20

author-Uriel-Paz

שמעתם על סלבריטאים המודים שהם נראים נהדר ומרגישים נפלא, בזכות טיפולי הקריותרפיה שלהם? אם גם אתם רוצים לאמץ שיטה זו, אנחנו כאן כדי להסביר במה שונה אמבטיית קרח מהקריותרפיה, המשמשת יותר ויותר גם כטיפול לאנטי אייג׳ינג.

הקליניקה שלנו Pura Vida Therapy מציעה לכם לא רק מגוון של טיפולים המבוססים על עולם הרפואה הסינית, אלא גם את הטיפול הייחודי והחדשני שהופך יותר ויותר פופולרי בישראל – קריותרפיה (סאונת קור).

השוואה בין חוויית אמבטיית קרח לחוויית הקריותרפיה

שני סוגי הטיפולים, אמבטיית קרח (Cold water immersion) וקריותרפיה (Cryotherapy), הם טיפולים המתמקדים בקור, ובכל זאת ישנם כמה הבדלים משמעותיים בין השניים. הבדלים אלה מתוארים ומומחשים להפליא באחד מסרטוני היוטיוב של רוכב האופניים, טיילר פירס (Tyler Pearce). בסרטון המופיע מטה, משווה פירס בין התחושות שהיו מנת חלקו לאחר התנסות בכל אחת משתי השיטות, אמבטיית קרח וקריותרפיה. פירס, כפי שאפשר לראות בווידאו, ביצע אימון גופני נמרץ לפני כל אחד מהטיפולים ולמד על “בשרו”, הן על ההבדלים בין שתי השיטות והן על תרומתה של כל אחת מהן למצבו המנטלי והפיזי:

התחושות לאחר אמבטיית הקרח – לאחר ריצה מאומצת נכנס פירס לאמבטיית קרח:
א. הוא התקשה להחזיק מעמד באמבטיית הקרח יותר משתי דקות. הקור היה עז עד כדי כאב.
ב. כשיצא מאמבט הקרח הוא ממש רעד מקור.
ג. כשניסה להתאמן, הוא הרגיש רענן מנטלית, אבל לגוף לקח זמן רב יותר להתחמם. השרירים היו נוקשים, הרגליים כאבו והוא התקשה לחזור מידית לאימון גופני.
ד. באמבטיית הקרח, מתאר פירס, הקור מצנן מאוד את ליבת הגוף, מה שגורם לכיווצם של כלי הדם ומקשה על הזרמה תקינה של דם וחמצן לגוף ועל סילוק חומרי הפסולת מהגוף.

התחושות לאחר הקריותרפיה – לאחר רכיבה ממושכת על אופניו, נכנס פירס למתקן הקריותרפיה:
א. השהייה במתקן הקריותרפיה נמשכה כשלוש דקות.
ב. הקריותרפיה, מדגיש פירס, מציעה שלוש רמות (1, 2, ו-3) של טיפול. כמטופל חסר ניסיון, הוא נחשף לטיפול ברמה 1.
ג. במתקן הקור שהה פירס בקור קיצוני (כמינוס 120oC), אבל כשיצא מהמתקן לא היה לו קר.
ד. בתום הטיפול הוא חש די מהר רענן, הרגלים לא כאבו, והוא חש אנרגיה, התרגשות, אדרנלין ואפילו אופוריה – חוויה נהדרת, הוא מציין.
ה. במתקן הקריותרפיה, מסביר פירס, הקור מצנן רק את העור, לא מגיע לליבת הגוף ולא גורם להתכווצות כלי הדם. להפך, אלו נשארים פתוחים לרווחה ומאפשרים לדם המחומצן לזרום אל ליבת הגוף, כדי להגן עליה.
ו. פירס השווה את יתרונות הקריותרפיה הזהים ליתרונות העיסוי שממריץ את זרימת הדם בגוף.

על ההבדלים בין אמבטיית קרח לקריותרפיה

1. השפעה על רקמת השרירים: אמבטיית קרח גורמת להקפאה בעומק רקמות השרירים, אשר מאבדים זמנית מנפחם. לכן לאחר הטבילה בקרח, הגוף זקוק למנוחה עד שרקמת השריר תתאושש. מסיבה זו מומלץ להתאמן לפני האמבט ולנוח לאחריו. קריותרפיה לא מקפיאה את רקמות השרירים – טיפול זה לא באמת מוריד את חום הגוף, רק יוצר אשליה של הקפאה, ולכן אפשר להתאמן גם לפני וגם אחרי הקריותרפיה.

2. השפעה על תגובת הגוף: אמבטיית קרח גורמת לגוף להתמודד עם קור קיצוני אמיתי. בתהליך זה, הצינון ההדרגתי גורם לגוף לנסות מיד לחמם את ליבת הגוף, כדי שיוכל להזרים כמות גדולה של דם לאזורים הפריפריאליים (זרועות, גפיים) החשופים לקור, במטרה לשמור על חום הגוף. למעשה, הגוף מתחיל לקפוא מהעור ועד לעומק השרירים ורקמות הגוף, מה שעלול לגרום להיפותרמיה ואף למוות. הקריותרפיה יוצרת בסביבת הגוף טמפרטורה של כמינוס 120oC בתוך מספר שניות והגוף נזעק להגן על החום בליבת הגוףֿ ומוותר על חימום האזורים הפריפריאליים שלו. זו התגובה המוכרת של Fight or flight (“הילחם או ברח”), אשר תורמת להפעלת הליכי ריפוי עצמי של הגוף שמשחרר חומרים חיוניים כמו:
* נוראדרנלין (Noradrenaline), שהם אנדורפינים משככי כאבים.
* ציטוקינים Cytokine Interleukin – (IL)-6 & (IL)-10, שהם חלבונים אנטי דלקתיים המופרשים על ידי תאי המערכת החיסונית.
* הגוף מצליח לדכא ציטוקינים דלקתיים  [cytokine (UL)-2], כמוקינים –8]([chemokine (IL הנכרכים עם דלקות כרוניות, והידבקויות בין תאיות (intercellular adhesion molecule-1).
* למעשה, בגוף נוצרת השפעה חיובית על אנזימי השרירים (Creatine Kinase – CK; Lactate Dehydrogenase – LDH), ייצור מוגבר של קולגן (אחד המרכיבים העיקריים של רקמת החיבור בשרירים), וכן עלייה ברמת החמצון בדם.   

מהו הרעיון העומד מאחורי שיטת הקריותרפיה?

קריותרפיה (סאונת קור) לכל הגוף, היא שיטה שבה המטופל בקליניקה שלנו נחשף לקור שמיוצר על ידי חנקן, בטמפרטורות של כמינוס 120oC. הקריותרפיה אומצה בשנים האחרונות על ידי ספורטאים וסלבריטאים רבים, ולא בכדי – היא בעלת יתרונות רפואיים וקוסמטיים רבים. הרעיון בקריותרפיה הוא לגרום לגוף להיכנס למצב של הלם ושוק כדי שיפעיל מנגנוני הגנה. הסביבה הקרה באופן קיצוני גורמת לשאיבת הדם מהזרועות, הרגליים והגוף, ומעבירה אותו אל הליבה, כדי להגן עליה. שיטת טיפול מבוקרת זו, המשמשת למניעת כאבים ודלקות, משחררת גם אנדורפינים וחומרים אנטי-דלקתיים אחרים המפעילים בגוף תהליכי התחדשות חשובים, כגון:

  • סילוק רעלים
  • התחדשות תאי העור
  • והתחדשות השרירים