אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי - Pura Vida Therapy

טיפול באטופיק דרמטיטיס (Atopic dermatitis)

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 8.1.2023

author-Uriel-Paz

מה זה אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס היא מצב שהופך את העור לאדמומי ומגרד והוא מוכר גם בשם ׳אקזמה׳ (eczema). תופעה זו נפוצה יותר בקרב ילדים אך היא יכולה להופיע בכל גיל. האקזמה היא מצב כרוני ונוטה להתפרץ מזמן לזמן. לפעמים היא מלווה גם באסטמה או בקדחת השחת. הרפואה הקונבנציונלית עדיין לא מצאה תרופה לאטופיק דרמטיטיס. אבל טיפול עצמי עשוי להקל על הגירוד ולמנוע התפרצויות חדשות. לדוגמה:

– להימנע מסבונים לא עדינים.
– להרטיב את העור באופן קבוע.
– למרוח קרם או משחה ייעודית.

אטופיק דרמטיטיס תסמינים:

התסמינים של אטופיק דרמטיטיס משתנים מאוד מאדם לאדם והם כוללים בין היתר:
>> עור יבש.
>> עור מעובה, סדוק וקשקשי.
>> גירוד שעלול להיות חמור, במיוחד בלילות.
>> עור גולמי, רגיש ונפוח בגלל גירודים בלתי פוסקים.
>> בליטות קטנות מכוסות בקרום שמהן עלול לדלוף נוזל כאשר מגרדים אותן.
>> כתמים בגוון אדום עד שחום-אפור בעיקר על הידיים, הרגליים, הקרסוליים, מפרק כף היד, הצוואר, החזה העליון, העפעפיים, בתוך עיקול המרפקים והברכיים ואצל תינוקות – על הפנים והקרקפת.

אטופיק דרמטיטיס מתחיל לרוב לפני גיל 5 ועלול להימשך עד לגיל ההתבגרות והלאה. עבור אנשים מסוימים התופעה מתפרצת מפעם לפעם ואז נרגעת לזמן מה, ואפילו למספר שנים.

מה גורם לאטופיק דרמטיטיס?

עור בריא מסייע לשמור על הלחות ומגן על העור מפני חיידקים, חומרים מגרים ואלרגנים. האקזמה קשורה לשינוי בגנים שמשפיע על יכולתו של העור לספק הגנה זו. עור נטול הגנה עלול להיות מושפע מגורמים סביבתיים, חומרים מגרים ואלרגנים. גורמי הסיכון העיקריים לאטופיק דרמטיטיס הם: היסטוריה אישית או משפחתית של אקזמה, אלרגיות, קדחת השחת או אסטמה. אצל חלק מהילדים, האקזמה נגרמת בעקבות אלרגיות למזון.

מה מאפיין את הרפואה הסינית המסורתית?

הרפואה הסינית המסורתית לא מתמקדת במחלה בלבד או באיבר נגוע בודד כלשהו. במקום זאת, היא מתייחסת לעקרונות הבאים:

  • ביסוס האיזון בין היין והיאנג (שני כוחות הפוכים אך משלימים) ושמירתו.
  • שמירה על הומאוסטזה (homeostasis) – כלומר על שיווי המשקל הפנימי של אברי הגוף והאינטראקציות שלו עם הסביבה.
  • טיפול המקדם ריפוי עצמי.

בדרך כלל טיפול רפואה סינית הינו מותאם אישית, אם כי הוא עשוי להיות דומה אם המטופלים מציגים תסמינים דומים. לדוגמה, שימוש בפורמולה סינית “קלאסית” המורכבת מתערובת של מספר צמחי מרפא. במקרה הצורך, ניתן לשנות את הפורמולה עבור מטופל ספציפי, תלוי בסימפטומים ובהתקדמות ההחלמה שלו לאורך זמן.

דרכי טיפול אלטרנטיביים באטופיק דרמטיטיס

הרפואה הסינית מתייחסת לגוף באופן הוליסטי – מערכות הגוף אינן נפרדות זו מזו והטיפול בכל הגוף אינו קל או מהיר. יחד עם זאת, לעתים קרובות מצבו של העור הסובל מאקזמה משתפר מהר יותר, בהשוואה למחלות אלרגיות אחרות. כפי שמרמז שמה של התופעה, אטופיק דרמטיטיס, זוהי מחלה אטופית כלומר אלרגית. מחלות אלרגיות נוצרות כאשר קיים חוסר איזון בין חלקיה של המערכת החיסונית.

אטופיק דרמטיטיס רפואה סינית

הרפואה הסינית מנסה לשנות את חוסר האיזון בעזרת שילובים של קרמים, אמבטיות, תה, גלולות ולעתים גם דיקור ואקופרסורה (שימוש בעיסוי שלוחץ על נקודות מסוימות בגוף, באופן דומה לדיקור), אשר מרגיעים את מערכת החיסון כדי שבסופו של דבר תצמצם את התגובתיות שלה. כאשר האקזמה גורמת לפצעים פתוחים ולרקמות פגומות, המטפל ישתמש גם בטיפולי צמחים מסורתיים המקובלים לטיפול בכוויות.

הרפואה הסינית העתיקה משתמשת כבר אלפי שנים במספר שיטות לריפוי בעיות בעור, תוך שהיא מתבססת כאמור על גישה הוליסטית המציעה ריפוי שמותאם למצבו הספציפי של המטופל, פיזית ונפשית. לעומתה, טכנולוגיה מתקדמת המבוססת אף היא על טיפול כללי בגוף ונמצאת כיעילה ביותר לפתרון בעיות שהרפואה הקונבנציונלית לא בהכרח מצאה לה תשובה היא הקריותרפיה (Cryotherapy). אנחנו מציעים היום שיטה המבוססת על סאונת קור ומשתמשת בטמפרטורות שבין 120- לבין 150- מעלות למשך כ-3 דקות כדי לקרר את פני העור ולהפעיל ריפוי והצערה שישפיעו על אזורים נגועים בגוף.

טיפול קריותרפיה להקלה באטופיק דרמטיטיס - Pura Vida Therapy
טיפול קריותרפיה (סאונת קור) בקליניקה שלנו, כחלק מטיפול באטופיק דרמטיטיס

גם אתם סובלים מאטופיק דרמטיטיס? מעוניינים לשמוע על אפשרויות טיפול ייחודיות באטופיק דרמטיטיס? אנחנו כאן כדי לסייע!