קופרוז

קופרוז (Couperose) – דרכי טיפול טבעיות בנימי הדם בפנים

author-Uriel-Pazנכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 13.7.20

סומק הוא דבר טבעי וחינני מאוד, במיוחד עבור נשים – שיחה מחמיאה עם חבר, תקרית מביכה, רוגז, לחץ, קור, פעילות גופנית ואפילו תבלינים חריפים עשויים לגרום ללחיים שלנו להסמיק. למעשה, במקרים אלה הגוף שואב כמות גדולה של דם ומזרים אותה אל נימי הדם שבפנים. במקרה של עור רגיל, נימי הדם יתכווצו מידית והסומק ייעלם, אבל אם כלי הדם הללו איבדו מגמישותם, הם יתקשו להתכווץ חזרה ויגרמו לאדמומיות מתמשכת בפנים.

התופעה של נימי דם אדומים ומתמשכים בפנים נקראת קופרוז (Couperose) – הקופרוז נגרם כתוצאה מהיחלשותם של כלי הדם בפנים והוא מופיע לרוב על הלחיים והאף. קופרוז הוא למעשה מצב שבו נימי הדם לא מסוגלים להתכווץ כיאות וגורמים לעור אדמומי מתמשך. התעלמות מבעיית העור הנוטה לקופרוז, מתוך מחשבה כי ״זה המראה שלי ואין מה לעשות…״, מעמידה את האדם בסיכון למצבים חמורים וקשים יותר לטיפול. ההחמרה עלולה להתבטא עם הזמן:

א. בשינוי גוון הקופרוז מוורוד לאדום, עד לגוונים שקרובים יותר לארגמן ולסגול!
ב. בהתרחבות הקופרוז שיכסה לא רק את אזור הלחיים והאף, אלא גם את המצח ושאר הפנים.
ג. בקשיים להסרת מספר גדול יותר של נימי דם שלא טופלו במשך זמן רב.
ד. באפשרות להתפתחות מחלות עור נוספות, ובעיקר רוזציאה (Rosacea) יחד עם חטטים (papules) וקטריות (nodules) שהם מצבים דלקתיים.

קופרוז לפי גישת הרפואה הסינית

הרפואה הסינית העתיקה מצביעה על הקופרוז והרוזציאה כחוסר איזון אנרגטי בגוף. למעשה על פי הרפואה הסינית:
– גוף בריא מזרים דם ואנרגיה (הנקראת צ׳י) בחופשיות.
– מחלה היא תוצאה של חסימות או קיפאון בדם ובאנרגיית הצ׳י.
– כתוצאה מהתקיעות האנרגטית, הקופרוז והרוזציאה נחשבות בגדר “מצבי חום”.
– לפי גישה זו, החום כלוא במערכת הריאות (זו השולטת על בריאות העור) או במערכת הקיבה והטחול, וכאשר הוא עולה לפני השטח, הוא גורם לדלקת.

השלב המוקדם של המחלה מאופיין בסומק חולף, אך עם זאת ייתכנו גם תלונות הקשורות לעיכול כמו ריפלוקס חומצתי, תיאבון מופרז, ריח רע מהפה ועצירות. לפי הרפואה הסינית, מרידיאן הקיבה חוצה אנכית את הלחיים, לכן הקפרוז עשוי להעיד על חום בקיבה. במצב זה הריפוי עדיין יכול להיות מהיר למדי. כאשר הקופרוז או הרוזציאה הופכים למצבים מתמשכים, האדמומיות הופכת לקבועה ובלתי משתנה, והיא מלווה לעתים גם בבליטות אדומות או בעור גס. השלב המתמשך של רוזציאה עלול להעיד על בעיה של קיפאון בזרימת הדם בנימי הפנים, שמצדו יוצר גודש בכלי הדם ומשבש את זרימת הדם התקינה.

אפשרויות טיפול טבעי בקופרוז

הטיפולים להעלמת נימי הדם מהפנים מתבססים על שיטות טבעיות הלקוחות מהרפואה הסינית, ללא ניתוח וללא הזרקות. שילוב של קריותרפיה, דיקור סיני ואורח חיים נכון עם תזונה נכונה, עשוי בהחלט להביא מרפא:

1. קריותרפיה – שיטה מיוחדת לטיפול בקור העושה שימוש בחנקן המוחל רק על הפנים, בטמפרטורה של מינוס 130 מעלות צלזיוס. טיפול זה משפר את גמישות כלי הדם, מכווץ את כלי הדם, משפר את זרימת הדם בפנים ומוריד את החום העודף.

2. דיקור סיני (אקופונקטורה) – שיטה המסייעת לפזר את החום ולאזן את אנרגיית הצ׳י ואת הרמות החומציות של הגוף. הדיקור גם מסייע למטופל להתמודד עם לחצים בחיים, שעלולים לתרום לתופעת הקופרוז.

3. אורח חיים נכון ותזונה נכונה – לצד הקריותרפיה ומחטי הדיקור, ניתן לגייס גם את צמחי המרפא כדי שיסייעו לאזן מחדש את מערכות הגוף. שינויי התזונה שעשויים להועיל לכם כוללים בין היתר הימנעות ממזונות חריפים ומתובלים, סילוק החיטה והחלב מהתזונה, הוספת ויטמינים A,B,C,D,E ואבץ ובנוסף צריכה רבה יותר של סיבים ומים. כמו כן מומלץ להימנע מחשיפה ממושכת לחום, לכימיקלים סינטטיים שלילים ולאלכוהול.

טיפול בקופרוז
ורנה, מטופלת ותיקה בקליניקה שלנו, במהלך טיפול קריותרפיה מקומי לעור הפנים (צילום: ניסים טויטו)

הטיפול שאנו מציעים בקליניקת Pura Vida Therapy יתחיל בבדיקה מקיפה ובייעוץ מפורט שמטרתו לאתר את שורשי חוסר האיזון שגרמו מלכתחילה להתפרצות האדמומיות בפנים, ובהתאם הכנת תכנית מותאמת אישית לכל מטופל, שתסייע להעלים את סימני הקופרוז במהירות האפשרית!