פציאליס – שיתוק עצב הפנים

טיפול טבעי בפציאליס – שיתוק עצב הפנים

author-Uriel-Pazנכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 15.6.20

פציאליס (Facialis), שיתוק פנים, הוא למעשה אבדן היכולת להניע את הפנים כתוצאה משיתוק של עצב הפנים. מצב שכיח זה פוגע בנשים ובגברים כאחד, עלול להתרחש בשני צידי הפנים, לעתים מופיע בפתאומיות ולעתים בהדרגה לאורך חודשים, ויכול להימשך פרק זמן קצר או ארוך, תלוי בנסיבות ובגורמים.

לא מעט אנשים שסובלים מפציאליס, נעזרים היום בפתרונות טבעיים שונים, בעיקר בטיפול דיקור סיני משולב בגישות טבעיות אחרות, כדי לסלק את שיתוק הפנים. קבלת טיפול מיידי ואינטנסיבי שכזה, לפחות 3-2 פעמים בשבוע בקליניקה שלנו, עשויה להבטיח תוצאות טובות. הניסיון שרכשנו עם השנים מלמד עד כמה חשוב להגיע לטיפול כמה שיותר מהר בסמוך לתחילת האירוע.

מהם הגורמים לפציאליס?

שיתוק עצב הפנים עלול לנבוע ממספר גורמים כגון:
1. Bell’s palsy (שיתוק על שם בל) – הגורם לשיתוק במקרה זה הוא אידיופטי, כלומר לא ידוע מה גרם לתופעה זו. “שיתוק בל” מאפיין כ-75% ממקרי הפציאליס ומתבטא בדלקת בעצב הפנים וברפיון השרירים בצד אחד של הפנים. החדשות הטובות הן שרוב האנשים הסובלים משיתוק זה מתאוששים לחלוטין תוך כשישה חודשים.
2. שבץ מוחי – אירוע מוחי הוא גורם חמור יותר לשיתוק פנים ומתרחש בגלל פגיעה מוחית בנקודה השולטת בעצבי הפנים.
3. שבר בגולגולת או פציעה בפנים שגורמים לפגיעה בעצב הפנים שעובר בעצם הגולגולת.
4. גידול בראש או בצוואר שלוחץ על עצב הפנים.
5. דלקת באוזן התיכונה או נזק אחר באוזניים.
6. זיהום בדרך כלל כתוצאה מהרפס בעיניים.

מהם התסמינים של פציאליס?

במקרים של שיתוק בל או שבץ מוחי, אפשר לחוות מספר תסמינים בולטים:
בשיתוק בל ייתכן שילוב של כמה תסמינים – שיתוק פנים בצד אחד (לעתים נדירות קיימת פגיעה בשני צדי הפנים), אבדן היכולת לשלוט במצמוץ העיניים, הפחתת הדמעות, צניחת הפה בצד הפגוע, שינויים בתחושת הטעם, דיבור עילג, הזלת ריר, כאב באוזן או מאחוריה, רגישות יתר לצלילים בצד הפגוע, קושי באכילה או בשתייה.

בשבץ מוחי התסמינים לאחר שבץ דומים לעתים קרובות לתסמינים לאחר שיתוק בל. עם זאת, שבץ מוחי גורם בדרך כלל לתסמינים נוספים כמו – שינויים ברמת התודעה, בלבול, סחרחורת, אבדן קואורדינציה, שינויים בראייה וכו’. לעומת מקרים של “שיתוק בל”, אנשים לאחר שבץ מוחי עדיין יכולים למצמץ ולהניע את המצח בצד הפנים שנפגע משיתוק.

אפשרויות הטיפול הרפואי הסטנדרטי בפציאליס

הרפואה המערבית מציעה מספר אפשרויות לטיפול בשיתוק פנים, תלוי בגורם המקורי לנזק העצבי. במקרים של “שיתוק בל”, רופא בדרך כלל ימליץ על תרופות סטרואידים ובמקרים אחרים ירשום תרופה בכל מקרה לגופו. במקרים הקלים יותר, העצב יחלים מעצמו בהדרגה כאשר הבעיה העיקרית היא ניהול התסמינים, בעיקר כשהם קשורים לעיניים ואז מומלץ לרוב על הרכבת משקפי מגן, שימוש בטיפות או במשחות עיניים וסגירת העיניים ברטייה בלילה. במקרים החמורים יותר, ניתן לבצע טיפולי שיקום כירורגי בעצב הפנים כמו השתלת עצבים, טרנספורמציה עצבית, השתלת שרירים והרמת פנים. למרבה הצער, כאשר הנזק העצבי הוא חמור מאוד, הפגיעה עלולה להיות קבועה.

כיצד מאבחנת הרפואה הסינית המסורתית את הפציאליס?

שיטת האבחון של הרפואה הסינית שונה מזו המערבית בכך שהיא בוחנת את התסמונת שגרמה מלכתחילה לשיתוק הפנים:
א. לפי הרפואה הסינית תפקידם של הצ׳י והדם הזורמים בגוף דרך כלי הדם והמרידיאנים הוא להזין את היין והיאנג, להוסיף לחות לגידים ולעצמות ולשמן את המפרקים.

ב. לפי הרפואה הסינית שיתוק הפנים עשוי להיות הסימן החיצוני הברור יותר לכך שקיימת בעיה פנימית בתוך הגוף. לכן, כדי להחזיר לעצב הפנים ולשרירים את תפקודם התקין, המרפא יטפל בכל חוסר איזון שנוצר בגוף (בין אם בגלל חסרון או בגלל עודף).

ג. לפי הרפואה הסינית, הגורמים היותר נפוצים לשיתוק פנים הם –
* פתוגן (מעורר מחלות) חיצוני אשר חוסם את הערוצים דרכם זורמים הדם והצ׳י, מונע מעצב הפנים לאותת כראוי או מונע מהדם ומהחמצן להזין את כל הפנים.
** מחסור בצ׳י וחסימה בזרימת הדם והחמצן, גורמים לכך שלערוצי הפנים לא יגיע מספיק דם או חמצן כדי למלא אותם כראוי, מה שפוגם בהזנה תקינה של ערוצי הפנים. אגב, מצב זה מתרחש גם אם ערוצי הפנים הם פתוחים וצלולים.

כיצד יכול דיקור סיני לטפל בשיתוק פנים?

טיפול בדיקור במקרה של שיתוק פנים כולל שילוב של דיקור סיני בנקודות מקומיות על הפנים ובנקודות מרוחקות על הידיים והרגליים. מספר הטיפולים הנדרש משתנה בהתאם למצבו של המטופל ותלוי אם הגורם הבסיסי לשיתוק ממוקם בפנים או ברמה עמוקה יותר של הגוף. במהלך הטיפול יותאם הדיקור למצבו של המטופל כדי לתת מענה לסוגיות ספציפיות כמו אי יכולת לעצום את העין, צניחת הפה, תחושות כאב או עקצוצים ותסמינים אחרים שמטרידים את המטופל. לפי הרפואה הסינית, האטיולוגיה (הסיבה) לפציאליס תהיה ברוב המקרים חשיפה לרוח, לקור או לשניהם גם יחד (כמו חשיפה למזגן), כשהרקע הוא מתח נפשי וחולשה של הדם ושל ה-צ׳י. לכן, הטיפול שלנו בקליניקה Pura-Vida, משלב טיפול בדיקור יחד עם:

  • טיפול בכוסות רוח שמסוגלות לשחרר את הרוח.
  • טיפול באלקטרו-אקופונקטורה על המרידיאנים המעורבים לפי מיקומו של השיתוק בפנים, כדי לגרות את השרירים והעצבים באזור המשותק.
  • ייעוץ באשר לתזונה ולצמחי מרפא שנועדו לחזק את הגוף.