Psoriasis

טיפול בפסוריאזיס (Psoriasis)

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 17.8.19

author-Uriel-Paz

מה זה פסוריאזיס?

פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית המאופיינת בכתמי עור לא תקינים. כתמים אלה הם בדרך כלל אדומים או סגולים, יבשים, מגרדים וקשקשיים. חומרת הפסוריאזיס משתנה מכתמים קטנים ועד לכיסוי רחב של עור הגוף. למרות שהפסוריאזיס מופיע על שטח העור, הוא מתחיל למעשה בעומק הגוף, במערכת החיסונית. הפסוריאזיס מגיע מתאי ה-T, אלה תאי הדם הלבנים (הלויקוציטים), שמיועדים להגן על הגוף מפני זיהומים ומחלות. כאשר תאים אלה הופכים בטעות לפעילים ומתחילים להניע תגובות חיסוניות אחרות, הדבר עלול להוביל לתסמיני פסוריאזיס. אף על פי שברפואה הקונבנציונלית אין תרופה למצב זה, קיימים טיפולים רבים שיכולים להקל על התסמינים, חלקם לקוחים מעולם הרפואה הסינית המסורתית, וחלקם קשורים לתרופות שונות המנסות להקל על המצב, אך כרוכות בתופעות לוואי לא רצויות.

נקודת המבט של הרפואה הסינית המסורתית

הרפואה הסינית מתייחסת לבריאות כאל איזון בין הגוף לסביבה שלו. מחלה יכולה להופיע:

  • אם בגוף יש יותר מדי או פחות מדי: דם, יין ויאנג וצ׳י (האנרגיה הזורמת במרידיאנים, רשת ערוצי האנרגיה הארוגה בכל חלקי הגוף).
  • אם התנאים הסביבתיים כוללים אלמנטים כמו: רוח, חום, קור, רטיבות ויובש – תנאים שיכולים להשפיע על הופעת מחלות.

מחלות עור נגרמות בדרך כלל מגורמים פנימיים וחיצוניים, כאחת. מתוך אמונה שלתודעה יש השפעה על הבריאות הגופנית, הרפואה הסינית מקבצת יחדיו את התפקודים הפיזיולוגיים והפסיכולוגיים של הגוף. לפי תפישה זו איבר עלול להוות מקור לבעיה כאשר הוא מאבד את האיזון.

להיכנס מתחת לעור…

באבחון מצבי עור, הרפואה הסינית לוקחת בחשבון גורמים גופניים, רגשיים וסביבתיים – היא עושה זאת על ידי בדיקת הדופק, שאלת שאלות מעמיקות והתבוננות בלשון ובעור. כך מאבחן המטפל את המצב בהתאם לעקרונות הריפוי הסיני. מחלות עור נגרמות בדרך כלל:

– בגלל פגיעה בהרמוניה הפנימית, כמו חוסר בצ׳י ובדם.
– בגלל השפעות סביבתיות כמו: רוח, יובש, רטיבות וחום.
– בגלל לחץ, תזונה ומצבו של המטופל שיכולים לתרום למחלות עור.

טיפול בפסוריאזיס לפי הרפואה הקונבנציונלית

לפי הרפואה הקונבנציונלית פסוריאזיס אינו ניתן לריפוי, אבל הוא יכול להגיב לכמה טיפולים מקומיים ומערכתיים. הטיפולים המקומיים מוחלים ישירות על העור הפגוע כדי להביא להקלה מקומית ללא תופעות הלוואי המקיפות המאפיינות את הטיפולים המערכתיים הכרוכים בבליעת תרופות שחלקן משפיעות על המערכת החיסונית. כאשר התרופות לא מצליחות להקל על תסמיני הפסוריאזיס או שהן גורמות לתופעות לוואי לא רצויות, אנשים רבים בוחרים לפנות לתרופות טבעיות כמו צמחי מרפא ודיקור, כדי להקל על מצב הפסוריאזיס שלהם.

טיפול בפסוריאזיס לפי הרפואה הסינית

במשך אלפי שנים השתמשה הרפואה הסינית המסורתית בדיקור ובצמחי מרפא כדי לטפל במגוון רחב של מחלות עור נפוצות. את הידע הזה ניתן ליישם גם בימינו – דיקור וצמחי מרפא משמשים ברפואה הסינית המסורתית לטיפול ייחודי במחלות עור. במקרה זה המטפל פונה גם לשורש (הגורם למצב) וגם לענף (התסמינים) שמאפיין את המצב. הטיפול והאבחון מותאמים לתסמינים המופיעים את המטופל הספציפי. בהתאם למצבו, הטיפול עשוי לכלול דיקור סיני, שימוש בצמחי מרפא, או שניהם יחד. מחזור טיפול אחד נמשך בדרך כלל פעם או פעמיים בשבוע במשך 12 שבועות. חלק מהמטופלים יחלימו די מהר, אך אצל אחרים הריפוי יכול להימשך זמן רב יותר.

לריפוי הסיני העתיק הצטרפה לאחרונה טכנולוגיה מתקדמת המציעה שיטת טיפול אלטרנטיבית נוספת, קריותרפיה (Cryotherapy) סאונת קור. הקליניקה שלנו מציעה לך טיפול בטכנולוגיה מתקדמת ויעילה זו המשתמשת בחשיפה קצרה לטמפרטורות שבין 120- לבין 150- מעלות למשך כ-3 דקות כדי להשיג הצערה וריפוי של בעיות שונות, כולל מקרים של נגעי עור.