סבוריאה דרמטיטיס

טיפול בסבוריאה דרמטיטיס (Seborrheic Dermatitis)

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 17.8.19

author-Uriel-Paz

שלפוחיות, עצבנות, גירוד מטורף, דליפות, אדמוניות, הן לרוע המזל מילים המתארות את הסימפטומים של סבוריאה דרמטיטיס. מחלה זו יכולה לפגוע באזורי גוף רבים, כאשר האזורים הפגיעים יותר למצבי עור אלה הם: העפעפיים, בית השחי, הבטן, הידיים, השפתיים, האוזניים ואפילו בין אצבעות הרגלים. למען האמת, כמעט שום איבר בגוף אינו מחוסן מפני תסמינים פוטנציאליים של מפגע זה בעור.

הרפואה הסינית העתיקה מציעה שיטות ריפוי הוליסטיות לטיפול בנגעי העור השונים שהלכו והשתכללו במשך אלפי שנים. יחד עם זאת, בשנים האחרונות פותחה טכנולוגיית ריפוי מתקדמת בבעיות בריאותיות שונות המשתמשת בסאונת קור הנקראת קריותרפיה (Cryotherapy). טכנולוגיה יעילה זו הולכת וצוברת יותר ויותר פופולריות והיא מוצעת לכם גם בקליניקה שלנו.

מהי סבוריאה דרמטיטיס?

סבוריאה (seborrhea) משמע הפרשת חֵלֶב – סבוריאה דרמטיטיס היא סוג של מחלת עור כרונית הנגרמת מפעילות יתר של בלטות החלב שבדרמיס (שכבת העור העליונה). מחלת עור זו ניתן לתאר כמצב כרוני שמאופיין בעור עם קשקשים, אדמומיות וגירוד המופיע בדרך כלל על הקרקפת אך עשוי להתפשט גם לחזה, לגב ולפנים. כאשר סבוריאה דרמטיטיס מופיעה אצל תינוקות, הגורם הוא בדרך כלל התפתחות של פטריה בחלקי הגוף המאוכלסים בבלוטות המפיקות בלוטות שומן. שטיפת השיער בליטר מים מעורבב ב-10-5 טיפות משמן עץ התה, עשויה לעזור להפחית את התקלפות העור והגירוד. בשל מגוון הסוגים השונים של נגעי עור, חשוב להגיע לאבחנה הנכונה על ידי מרפא המתמחה בדיקור סיני ובצמחי מרפא. הטיפול עשוי לכלול גישה כפולה שתעניק תשומת לב מידית לא רק לבעיות העור, אלא גם למערכת החיסון כולה. וכך, במקרה שמערכת זו נחלשה יהיה צורך לחזק אותה בד בבד עם הטיפול בעור הנגוע.

טיפול הוליסטי בסבוריאה דרמטיטיס

על פי עקרונות הרפואה הסינית, בריאות הגוף מושגת על ידי איזון בתוך הגוף (איזון בין היין והיאנג, ואיזון של אנרגיית הצ׳י הזורמת במרידיאנים) לסביבה (הכוללת אלמנטים המשפיעים על הופעת מחלת העור כמו: חום, קור, רוח, יובש או רטיבות). הטיפול ההוליסטי מיועד להביא את הגוף לאיזון, המשמעות היא שהמטפל יתייחס גם לתופעות אחרות בגוף, כמו בעיות בעיכול, בעיות במחזור החודשי, נדודי שינה ועוד. כתוצאה מכך הטיפול יביא בסופו של דבר מרפא ורווחה לגוף כולו.

– רבים מנגעי העור מעידים על עודף חום בתוספת נוכחות של רטיבות או יובש. כמה מהתסמינים המעידים על חום הם: אדמומיות, כאב וגירוד.
– אם הפריחה בעור מגירה נוזלים, כנראה גם הלחות נוכחת, והאבחון ייקח זאת בחשבון.
– עור נטול לחות בעל מראה קשקשי מעיד על מצב של חום ויובש.

טיפול הוליסטי בסבוריאה דרמטיטיס, כולל שימוש בצמחי מרפא סיניים תוך התמקדות ב-״דפוסים של חוסר הרמוניה״ בגוף, הקשורים למקרה הספציפי של כל מטופל ומטופל. טיפול הוליסטי במקרה של סבוריאה דרמטיטיס עשוי להיות יעיל ביותר, ולהניב תוצאות לאורך זמן.

טיפול בצמחי מרפא ובדיקור

צמחי מרפא: סבוריאה דרמטיטיס מגיבה בדרך כלל היטב לטיפול בצמחי מרפא. מקרים מתונים עד חמורים דורשים בממוצע 5-3 חודשי טיפול, מקרים קלים יותר עשויים להירפא לעתים קרובות תוך מספר שבועות. רפואת צמחי המרפא היא אחת השיטות היעילות ביותר להתמודדות עם חוסר איזון בסיסי ולריפוי של העור במקרים של סבוריאה דרמטיטיס.

דיקור (אקופונקטורה): דיקור סיני מועיל להפגת מתחים, שלעתים קרובות גורמים להתפרצות של הסבוריאה דרמטיטיס, אבל ברוב המקרים המטפלים לא משתמשים בדיקור סיני כטיפול עיקרי – טיפול הוליסטי בסבוריאה דרמטיטיס נשען בעיקר על פורמולות שונות המורכבות מצמחי מרפא, ובמקרים רבים משולב גם בדיקור.

בשל מגוון הסוגים השונים של נגעי עור, חשוב להגיע לאבחנה הנכונה על ידי מרפא המתמחה בדיקור סיני ובצמחי מרפא. הטיפול עשוי לכלול גישה כפולה שתעניק תשומת לב מידית לא רק לבעיות העור, אלא גם למערכת החיסון כולה. וכך, במקרה שמערכת זו נחלשה יהיה צורך לחזק אותה בד בבד עם הטיפול בעור הנגוע. לצד שיטות הריפוי של הרפואה הסינית העתיקה אנחנו מציעים לכם טיפולים גם בשיטת הקריותרפיה (סאונת קור) – טיפול זה כולל חשיפה קצרה מאוד לטמפרטורות שבין 120- לבין 150- מעלות למשך כשלוש דקות אשר תורמת להצערה ולרפוי של בעיות בריאותיות שונות, כולל נגעים בעור.