טיפול טבעי בכתף קפואה

טיפול בכתף קפואה

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 23.8.19

author-Uriel-Paz

כתף קפואה היא מצב שכיח המאופיין בנוקשות של מפרק הכתף – נוקשות זו גורמת לכאב ומגבילה את כושר התנועתיות של המפרק.

כתף קפואה מיוחסת לעתים בטעות לדלקת פרקים, אבל אין קשר בין שני המצבים. כתף קפואה מתייחסת ספציפית למפרק הכתף, בעוד שדלקת פרקים עשויה להתייחס לפרקים רבים אחרים. כתף קפואה משפיעה בדרך כלל על אנשים בגילאי 65-40 והיא שכיחה יותר בקרב נשים מאשר גברים. מצב זה יכול להשפיע על כתף אחת בלבד או על שתיהן.

איך בנויה הכתף?

כדי להבין טוב יותר את הגורמים לכתף קפואה, בואו נכיר קודם את מבנה הכתף. הכתף מורכבת למעשה משלוש עצמות:
1. עצם הכתף.
2. עצם הבריח.
3. עצם הזרוע העליונה – כאשר הראש העגול של עצם הזרוע נכנס לשקע הכדורי הנמצא בכתף.

את מבנה הכתף כולו עוטפת רקמת חיבור. בין חלקי הכתף עובר נוזל סינוביאלי (Synovial) שתפקידו לספק חומר סיכה לריפוד המפרק, כך שהכתף תוכל לנוע ללא חיכוכים.

מה גורם לכתף קפואה?

כתף קפואה מתרחשת כאשר רקמה מצולקת נוצרת במפרק הכתף. מצב זה גורם להתעבות המפרק, להתקשותו ולצמצום יכולת התנועה שלו. כל אלה הופכים את הכתף לנוקשה וכואבת.
כתף קפואה עלולה להתרחש במקרים כגון:
א. התקררות – פלישת רוח קרה או חשיפה למזגן. אלה עלולים לגרום לתקיעות הן של אנרגיית ה-QI (צ׳י) והן של זרימת הדם.
ב. חולשה באנרגיית ה-QI של הכליות והטחול.
ג. מחלת הסוכרת עלולה גם היא לגרום לכתף קפואה.
ד. פציעה או שבר שגרמו לחוסר תנועה באזור יכולים להתבטא בכתף קפואה.

כמה מילים על ה-QI: המילה הסינית QI (צ׳י) מתייחסת לאנרגיה של כוח החיים והריפוי. לפי גישה זו, אנרגיית ה-QI קיימת בכל דבר ביקום: במינרלים, בצמחים, בבעלי החיים, באנושי ובאלוהי. חוסר איזון ב-QI עלול לסמן תחילתה של מחלה, עוד לפני שזו באה לביטוי באופן גלוי.

אז איך ניתן לטפל בכתף קפואה?

מצבה של הכתף הקפואה משתפר ברוב המקרים לאחר מספר חודשים (20-12). לכן, אורתופדים ממליצים ברוב המקרים להמתין עד שהכתף תשתחרר, מתוך הגישה ש-״אין מה לעשות וזה יעבור לבד״, אבל יש מה לעשות!הטיפולים היעילים ביותר שאנחנו יכולים להציע עבור כתף קפואה הם:

 • כוסות רוח: כוסות רוח משמשות מאז ימי קדם את הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית. שיטה זו מילאה תפקיד חשוב בבריאות האדם ורווחתו והיא פועלת לתיקון חוסר האיזון בתחום הביו-פנימי, על ידי שחזור זרימת ה-QI ופתיחת הזרימה לאזור הפגוע. הטיפול כרוך בהחלת כוסות מחוממות על האזור הפגוע, ליצירת ואקום חלקי המניע את זרימת הדם ומקדם ריפוי יעיל.

 • עיסוי וחימום במכשיר פרוקוסור (Percussor): טיפול במכשיר פרקוסור מיועד להניע את המפרק. מכשיר זה מפעיל אימפולסים וגלי לחץ, בדומה לפעולה של גלי ההלם. הטיפול בפרקוסור מעודד את הנעת השרירים, הרצועות והגידים, ומסייע להסרת המשקעים שהצטברו במקום. טיפול זה תורם לזרימה תקינה של אנרגיית ה-QI ושל מערכת כלי הדם ומסייע לריפוי הכתף ולשחרורה מהנוקשות ומהקיפאון.
 • דיקור סיני בשילוב אלקטרו-אקופונקטורה: אלקטרו-אקופונקטורה הוא מכשיר אשר מאפשר למטפל להוסיף לדיקור הידני, היוצר סטימולציה באמצעות מחטים, גם דיקור היוצר סטימולציה באמצעות מכשיר חשמלי. הדיקור הסיני משפר את זרימת הדם באזור הכתף ומעודד את האזור לתפקד בצורה בריאה יותר. איך זה עובד בדיוק?
  – הדיקור מעודד את הזרמת הדם לתאים באזור הכתף.
  – הדם מזין את התאים בחמצן ובחומרים מזינים אחרים.
  – כל אלה מעודדים את תהליך הריפוי ואת שחרור הכתף מהקיפאון.
 • קריותרפיה: טיפול בקריותרפיה הוא למעשה טיפול בקור. הורדת טמפרטורת הגוף ברמת הרקמות והתאים, יכולה להשיג יתרונות רפואיים במקרה של כתף קפואה. הטיפול המקומי בקריותרפיה מדרבן את אנרגיית ה-QI באזור החיצוני של הכתף. הטיפול נמשך כ-20 דקות.
 • תרגילים מותאמים אישית: תרגילי ההתעמלות מומלצים בהתאם למצב הכתף ולמוגבלות התנועה. בכל מקרה, תרגול תכוף יעיל הן למניעה והן לשחרור הנוקשות בכתף הקפואה. באמצעות מספר תרגילים פשוטים בהנחיה ובהתאמה אישית, תוכלו להקל על הכאב ולהסיר את אי הנוחות שגורמת לכם הכתף הקפואה. אם אתם חשים נוקשות מה במפרק הכתף, רצוי שתקבלו טיפול מוקדם ככל האפשר כדי למנוע מהנוקשות להפוך למצב כרוני קבוע.
  Frozen shoulder treatment