Chinese-medicine-hot-flashes

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 26.2.20

author-Uriel-Paz

גלי חום הם התסמין השכיח ביותר של גיל המעבר, הנקרא גם מנופאוזה (Menopause) – תקופת הפסקת הווסת. יותר משני שליש מהנשים בעולם המערבי שמגיעות לגיל המעבר, חוות גלי חום. גם חלק מהנשים שעברו כימותרפיה או ניתוח להסרת השחלות סובלות מגלי חום.

תופעת גלי החום מאופיינת בתחושת חום פתאומית מלווה לפעמים בצוואר ופנים אדומים ושטופי זיעה. הרפואה בכללותה לא יודעת מה בדיוק גורם לתופעה, אבל הנטייה לחשוב כי זו קשורה לשינויים במחזור החודשי. איך זה מתרחש? גלי החום מתחילים כאשר כלי הדם הסמוכים לפני השטח של העור מתרחבים כדי להתקרר וגורמים להתפרצות של זיעה. יש נשים שחוות גם דופק מהיר או צמרמורת. כאשר גלי החום מתרחשים בזמן השינה, התופעה נקראת “הזעת לילה” – הזעה זו עלולה להעיר אותך ולהקשות על שינת לילה טובה ורגועה. כמה זמן נמשכים גלי חום? זה תלוי:
א. כ-2 מתוך 10 נשים לא יסבלו אף פעם מגלי חום.
ב. לאחרות יהיו גלי חום לפרקי זמן קצרים ביותר.
ג. ועדיין יהיו נשים שיסבלו מתופעה זו במשך 11 שנים או יותר.
ד. נשים חוות גלי חום או הזעות לילה בממוצע במשך כ-7 שנים!

אפשרויות טיפול בגלי חום לפי הרפואה הסינית:

ישנן נשים שיכולות להתמודד עם גלי החום גם ללא טיפול מיוחד, אחרות נעזרות בתחליפי הורמונים, אבל אינך מעוניינת להשתמש בהורמונים, בקליניקה שלנו Pura Vida Therapy אנו מציעים לך כמה וכמה פתרונות טבעיים ייחודים לתופעה המתבססים על עולם הרפואה הסינית. לפי הרפואה הסינית, טרם המטפל מחליט על הגישה הטיפולית המתאימה, חייב הוא להבדיל תחילה בין סוגי התסמינים שמפגין המטופל:
– בין היין והיאנג (Yin & Yang).
– בין הפנים והחוץ.
– בין המחסור והעודף.
– ובין הקור והחום (אבחון המחלה כעודף חום בגוף, יטופל על ידי קור ולהפך).

טיפול בגלי החום בעזרת קירור הגוף

לרפואה הסינית גישות רבות לטיפול בגלי חום כמו מוקסה, צמחי מרפא (כמו קינמון או ג׳ינג׳ר), או סאונת חימום – אבל פחות טיפולים בקור. מספר צמחי מרפא כוללים חומרים אנטי דלקתיים ויכולים לשמש כטיפול בקור, כך למשל: מיצוי מגרעיני ענבים ומפירות הסמבוק ומיץ רימונים, או צמחי מרפא אנטי דלקתיים כמו כורכום או קמומיל, אבל אלה לא בהכרח יספיקו לטיפול בגלי החום. אנחנו בקליניקת Pura Vida Therapy מציעים לך להתנסות בטיפול מקצועי חדשני, טבעי ויעיל בגלי חום אשר נקרא קריותרפיה, גישה טיפולית שתחשוף אותך למשך כ-3 דקות לקור קיצוני (למשל, כמינוס 120oC) הנוצר על ידי חנקן. טיפול ייחודי זה גורם לצינון העור שלך ולכיווץ כלי הדם הנזעקים להגן על ליבת הגוף. מנגנון פיזי זה מסייע בסופו של דבר להפחתת גלי החום. אם הינך מחפשת דרך להרגיע גם תסמינים אחרים של גיל המעבר (כמו עייפות, מפרקים נוקשים, ירידה במצב הרוח או עור מגרד) – הקריותרפיה תאפס את ההורמונים המסייעים לצמצום תסמיני גיל המעבר ותפחית תסמינים אלו, לא רק את גלי החום!

אפשרויות נוספות למניעת גלי החום

לפי הרפואה הקונבנציונלית, אינך יכולה לעשות דבר כדי להימנע מגלי חום במהלך גיל המעבר, אבל את יכולה “להתרחק” ממצבים שעלולים לגרום לתכיפות גבוהה או להחמרה של גלי החום. המצבים הנפוצים הללו כוללים בין היתר: לחץ, קפאין, אלכוהול, מזון חריף, בגדים צמודים, חלל מחומם ועישון. מה עוד תוכלי לעשות למניעה?

  • לשמור על קרירות – בלילה ׳כרית קרה׳ מלאה במים או בחומר קירור אחר, עשויה לעזור.
  • להשתמש במאוורר במהלך היום וללבוש בגדים קלים ומתאימים יותר המיוצרים מסיבים טבעיים כמו כותנה.
  • לנשום נשימות בטן עמוקות ואטיות, 8-6 נשימות בדקה. תרגלי נשימה עמוקה במשך 15 דקות בבוקר, 15 דקות בערב וכאשר גלי החום מתחילים.
  • להתעמל מדי יום – הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים או ריקוד, הן בחירות טובות.
  • תזונה מתאימה – אסטרוגנים צמחיים, הנמצאים במוצרי הסויה, עשויים להיות בעלי השפעות דומות לאסטרוגן ועשויים לצמצם את גלי החום. מומלץ שהסויה תגיע ממזונות כמו טופו ואדממה, ולא מתוספי מזון. יש גם מחקרים המראים שצריכת קוהוש (Cohosh) שחור (צמח ממשפחת הנוריתיים) במשך 6 חודשים או פחות, עשויה להועיל להתמודדות עם גלי החום.