טיפול בדורבן בעקב

טיפול בדורבן בכף הרגל

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 29.8.21.

author-Uriel-Paz

דורבן בעקב נגרם בעקבות דלקת ברצועה המשתרעת בין עצם העקב לקשת כף הרגל. הדלקת נגרמת בגלל הפעלת עומס יתר ולחץ על עצם העקב, המגיבה מצדה בהתעבות וביצירת בליטה גרמית. מצב זה גורם לכאבים עזים הנובעים לאו דווקא מהדורבן עצמו אלא מהדלקת ברצועה.

הדורבן בעקב מתפתח לאורך זמן – הוא לא מופיע לפתע פתאום לאחר אימון פיזי, אלא נוצר עם הזמן ובדרך כלל בגלל התעלמות מתסמינים מוקדמים המתבטאים בעיקר בכאבים בעקב. הדורבן נוצר כתוצאה ממתיחת יתר של שרירי כף הרגל והפעלת עומס רב על הרצועה בתחתית כף הרגל. בסופו של דבר, עומס מוגזם זה ישפיע גם על הרקמות הרכות בעקב ויגרום לשחיקה שלהן.

מה תורם להתפתחות בדורבן בעקב הרגל

אחד הגורמים השכיחים להיווצרות דורבן בעקב הוא מאמץ מוגבר ולחץ חוזר ונשנה בזמן הליכה, ריצה או קפיצה על גבי משטחים קשים, אבל תופעה זו עלולה להתפתח גם כתוצאה מהגורמים הבאים:
– עודף משקל
– גנטיקה
– דלקת פרקים
– חבורה באזור העקב
– נעליים לא מתאימות, נעליים שחוקות או הליכה ממושכת בכפכפים.
– צורת הליכה בעייתית.

חשיבות האבחון דורבן בכף הרגל

לא תמיד הדורבן עצמו גלוי לעין בלתי מזוינת, לא תמיד הדורבן הוא הגורם לכאב ולא כל כאב קשור בהכרח לתופעת הדורבן.
לכן, במקרה של כאבים עקשניים או מחמירים באזור העקב, האבחון הנכון והטיפול המתאים, חשובים במיוחד.

איך מטפלים בדורבן בכף הרגל

הטיפול המיוחד בדורבן בעקב שאנו מציעים:

אנחנו מציעים מגוון סוגי טיפולים בתחום, כאשר כל סוג טיפול מותאם למצבו האישי של המטופל. לעתים נעשה שימוש בשילוב של מספר סוגי טיפולים, על מנת להביא להסרת גורמי הכאב ולתרום להחלמה מהירה.

קריותרפיה (Cryotherapy) – שיטת הקריותרפיה משתמשת בטיפול בקור לריפוי כאבים, דלקות ונפיחויות. חשיפת המטופל למשך מספר דקות לטמפרטורות קור קיצוניות, יכולה לסייע לטיפול בדלקת ולהעלמת הכאבים במקרה של דורבן בעקב. צפו בסרטון הבא המציג כיצד עובד טיפול קריותרפיה בקליניקה שלנו:

מכשיר הפרקוסור (Percussor)-  הפרקוסור מציע גישה טיפולית מעודנת לבעיות בשרירים וברצועות, הדומה לטיפול בגלי הלם. המטפל אוחז בידו את הפרקוסור ונוגע בו באזור הפגוע. המכשיר מתחיל להפיץ גלים של לחץ ואימפולסים, אלה חודרים לעומק רקמות הגוף ומשפרים את זרימת הדם והלימפה באזור הכואב. טיפול זה מסייע לרכך את בליטת הדורבן ולסלק את הדלקת שנוצרה במקום. הטיפול נמשך בין 10-5 דקות והוא כרוך בכאב נסבל.

טיפול בדורבן בעקב דיקור סיני

דיקור סיני דיסטלי (Distal Acupuncture) – שיטת הקריותרפיה דיסטלי משתמש בנקודות הנמצאות בפריפריה של האיברים ובאמצעותן, מטפל באזורים הקרובים יותר לגוף. הדיקור הדיסטלי משפר את זרימת הדם באזור כפות הרגליים, ובכך מפחית דלקות, מחזק את המערכת החיסונית ומעודד את הגוף לתפקד בצורה בריאה יותר. איך זה עובד?

  • הדיקור מעודד את הזרמת הדם לתאים באזור עקב כף הרגל.
  • הדם מזין את התאים בחמצן ובחומרים מזינים אחרים.
  • כל אלה מעודדים את תהליך הריפוי באזור העקב.

טיפול בדורבן בעקב באמצעות עיסוי רקמות

עיסוי – הוספת העיסוי לתכנית הטיפול בדורבן, מגבירה את הפוטנציאל להקלה על הכאב. כיוון שחלקה התחתון של כף הרגל מכוסה ברקמה קשה, עיסוי קבוע יכול להיות יעיל ביותר. עיסוי רקמות עמוק יכול להמיס בהדרגה את ההסתיידות של העצם הגרמית, צעד חשוב בכיוון המרצת הריפוי בעקב. העיסוי העמוק לטיפול בדורבן מאפשר –

  • להחיל חום ישיר על גבי מקום ההסתיידות.
  • להגדיל את הגמישות של הרקמות הסמוכות.
  • לשפר את זרימת הדם בעורקים.
טיפול סדורבן בעקב באמצעות עיסוי - pvt עיסוי לטיפול בדורבן בעקב
עיסוי לטיפול בדורבן בעקב – עיסוי מיוחד כחלק מתכנית הטיפול המיוחדת שאנו מציעים לסובלים מדורבן בעקב

אמנם דורבן בעקב יכול להיות מצב מטריד וכואב, אבל ככל שתדעו יותר מהם הגורמים, התסמינים ודרכי הטיפול כך תהיו מצוידים טוב יותר בכלים שיובילו אתכם להתנהלות נכונה ולסילוק גורמי הכאב.

סובלים גם אתם מדורבן בעקב? מעוניינים לקבל ייעוץ ראשוני ותכנית טיפולים מיוחדת לטיפול בבעיה? נשמח לסייע גם לכם!