טיפול חדשני באקנה (פצעי בגרות)

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 3.6.21

אקנה (Acne) – התסמינים ואפשרויות טיפול

אקנה (Acne) “פוגעת” בבני נוער מתבגרים לאורך השנים ולעתים ממשיכה להציק גם מעבר לתקופת גיל הבגרות. הצורה המזיקה ביותר של האקנה עלולה לגרום לצלקות קבועות בפנים, בחזה ובגב. למרות שהתכונות הפתוגניות של אקנה הן ידועות, הגורם המעודד תופעה זו עדיין לא ידוע לגמרי.

אקנה, הידועה גם בשם פצעי בגרות או “חצ’קונים” (ובעברית תקנית חַטֶּטֶת) היא מצב עור שמתרחש כאשר זקיקי השיער בפנים נסתמים על ידי שומנים או תאי עור מתים. האקנה שכיחה ביותר בקרב בני הנוער, אבל משפיעה גם על אנשים בשכבות גיל שונות. מבין תסמיני האקנה המוכרים:

– ׳ראשים׳ לבנים (נקבוביות סתומות).
– חטטים (נקבוביות סתומות שנפתחו).
– בליטות אדומות קטנות ורכות.
– פצעונים עם מוגלה בקצה.
– גושים גדולים, מוצקים וכואבים מתחת לעור.
– גושים מכאיבים ומוגלתיים מתחת לעור.

לא פשוט להיפטר מתסמיני האקנה, שלעתים גורמת לא רק לצלקות בעור אלא גם למצוקה רגשית מתמשכת בקרב מתבגרים רבים. הגורמים המרכזיים שמעוררים או “מחמירים” את התופעה הם:
א. שינויים הורמונליים
– אנדרוגנים, אותם הורמונים שמתגברים אצל בנים ובנות בגיל ההתבגרות וגורמים להתרחבות בלוטות החלב שגם מתמלאות בחלב רב יותר. שינויים הורמונליים באמצע החיים, במיוחד אצל נשים, עלולים גם הם לגרום להתפרצות אקנה.
ב. תזונה מחקרים שונים מצביעים על כך שצריכת מזונות מסוימים (כמו מזון עשיר בפחמימות), עלולה להחמיר את האקנה.
ג. תרופות מסוימות – בעיקר תרופות המכילות Corticosteroids / Testosterone או ליתיום.
ד. לחץ – מתח לא גורם לאקנה, אבל אם כבר יש לכם אקנה, הלחץ עלול להחמיר את המצב!

ניתן כיום למצוא מספר תרופות טבעיות שונות לטיפול בעור, שלא בהכרח תמיד עוזרות, כולל המלצה על שימוש בקרח. יש אמנם יתרונות פוטנציאליים מסוימים להנחת קרח על הפצעונים, אבל השאלה היא האם שיטה זו יעילה מספיק כדי לנקות את התפרצויות הפצעים שלכם, אחת ולתמיד? כנראה שלא. במקום להניח קרח, אנחנו מציעים לכם לנסות טיפול מקצועי יותר בסאונת קור, טיפול שנקרא קריותרפיה.

קריותרפיה לפנים – איך זה עובד?

המחשבה על “הקפאת הפנים” אולי לא נשמעת נעימה במיוחד אבל תתפלאו, רבים אוהבים את זה. הנה העובדות החשובות שכדאי להכיר על הטיפול שאנו מציעים, עובדות שיסייעו לכם להסיר מעט את החשש:

  • קור יבש – טיפול פנים בקריותרפיה מתבצע בעזרת צינור המכיל חנקן נוזלי שמוזרם על הפנים במשך 10-7 דקות, בטמפרטורה של מינוס 130 מעלות צלזיוס. בניגוד לקרח, מדובר בקור יבש שעוצר דלקת מקומית ומסייע להתחדשות העור.
  • בטיחות – טיפולי פנים בקריותרפיה נחשבים בדרך כלל בטוחים. במקרים נדירים טיפול זה עלול לגרום לחוסר תחושה, עקצוץ או כוויות קור. לכן, חשוב לוודא שאתם מטופלים על ידי מטפל מיומן ומקצועי.
  • נוחות – טיפולי פנים אלה צוברים פופולריות, בין השאר כיוון שהם מהירים, במחיר סביר, ולא גורמים לאדמומיות של העור.
  • יעילות – טיפולי פנים בקריותרפיה הם דרך יעילה להשגת עור זוהר ומהודק. טיפולים אלה מגבירים את זרימת הדם לפנים וגורמים לעור הפנים להיראות בריאים וצעירים יותר. במהלך הטיפול, סוג של צינור מזרים חנקן נוזלי לפנים כדי להבהיר את העור, להדק את הנקבוביות ולהפחית קמטוטים וכתבי גיל.

גישות טיפוליות לטובת העלמת אקנה

כאמור, לא קל לטפל באקנה, לכן,כדי לנסות להביא לריפוי יסודי, אנחנו מציעים סינרגיה של מספר טיפולים ייעודים:

1. דיקור סיני דיסטלי (Distal) ודיקור פנים – כדי להזרים דם וצ׳י לאזור הפנים, לעודד את פינוי התאים המתים ולעזור לגוף לחדש את העור שנפגע על ידי האקנה.
2. טיפול פנים בקריותרפיה – כדי להפחית את הדלקת שיוצרת האקנה. בהתחלה תרגישו את הקור, אבל הוא לא בלתי נסבל. יש מטופלים שמדווחים שהתחושה דווקא מרגיעה.
3. עיסוי פנים – כדי לתרום להרפיה.
4. צמחי מרפא – כי הצמחים מטפלים בדלקת מתוך הגוף, מתוך מערכת העיכול. אנחנו משתמשים בצמחי המרפא של חברת “ברא” (למשל, המוצר ׳דרמה 1׳), תלוי בתוצאות האבחון של המטופל.
5. הדרכה לגבי תזונה מתאימה – כדי להפחית את תסמיני האקנה.

מי מתאים לטיפול מסוג זה?

טיפולי פנים בקריותרפיה להעלמת האקנה ולהצערת העור הם הליכים קוסמטיים לא פולשניים ובניגוד לטיפולים אחרים כמו פילינג כימי, הם לא משאירים עור אדמומי או מגורה. האמת היא שכל מי שרוצה לשפר את נראות עור הפנים הוא “מועמד טוב” עבור טיפול פנים בקריותרפיה. כך או כך, אנו נדאג לאבחן אתכם בשיטות האבחון המקובלות ברפואה הסינית וכך בנוסף לטיפול בקריותרפיה תוכלו גם לשלב סוגי טיפול אחרים שיסייעו לריפוי עור הפנים שלכם.

טיפול פנים אקנה בקריותרפיה
מטופלת במהלך טיפול קריותרפיה בפנים, בקליניקה שלנו