איך להקל על כאבי פריצת דיסק - Pura Vida

אולי אתם מתייחסים לעמוד השדרה כאל איבר אחד מוצק אך גמיש, אבל למעשה הוא מורכב מחוליות קטנות ונעות, שצריכות לעבוד יחד בהרמוניה כדי לאפשר תנועה נכונה של הגוף. לפעמים, פולש להרמוניה זו שחקן ממש לא מכוונן – והכוונה היא לדיסק שנקרע ותוכנו חודר לשורשי העצבים המסתעפים מעמוד השדרה. זה יכול לגרום לכאב עז, שמעורר את השאלה הנואשת: איך להקל על כאבי פריצת דיסק? וכיצד מתבצע טיפול בפריצת דיסק

 

על פריצת דיסק?

העצמות (חוליות), היוצרות את עמוד השדרה בגב, מרופדות בדיסקים. כל דיסק ממוקם בין החוליות ומחבר בין חוליה אחת לשנייה:
– חלקו החיצוני של הדיסק – מעין טבעת שמורכבת מסחוס סיבי.
– חלקו הפנימי של הדיסק – מורכב מקרומים שביניהם נוזל צמיגי.
הדיסקים משמשים כבולמי הזעזועים של עצמות עמוד השדרה.

איך לזהות פריצת דיסק?

פריצת דיסק היא בקע שגורם לזליגת החומר הצמיגי שבתוך הדיסק. מצב זה גורם לשינוי צורת הדיסק שעלול ללחוץ על העצבים הסמוכים ולגרום לכאבים ואף לתסמינים נוירולוגים חמורים.

תסמינים – איך יודעים שיש פריצת דיסק:

התסמינים של פריצת דיסק משתנים לפי מיקום פריצת הדיסק וגודלו, והם עשויים לכלול:

 • כאב עמום בצד אחד של הגוף.
 • כאב כשמשתעלים, מתעטשים, או עוברים לתנוחות מסוימות.
 • חוסר תחושה, עקצוץ או צריבה, בדרך כלל בגלל עצב לחוץ.
 • כאב שמחמיר יותר בישיבה, אך לעתים גם עמידה, הליכה או התכופפות יכולה להחמיר את התסמינים של חולשת שרירים, או כיווץ שעלול להשפיע על היכולת להרים או להחזיק בדברים.
 • קושי להתרומם מישיבה ויציבה לקויה.
 • בעיות של שיווי משקל, או צליעה עקב חולשה ו/או כאב.
 • רפלקסים אטיים.
 • אובדן שליטה במעיים או בשלפוחית השתן.

 

איך זה מרגיש?

בדרך כלל, אנשים עם פריצת הדיסק סבלו לפני הפריצה מכאבי גב תחתון או שיש להם היסטוריה ארוכה של כאבים בגב התחתון. בכול אופן:

 • אם פריצת הדיסק לא לוחצת על עצב – יתכן שתחושו כאב קל, אם בכלל.
 • אם פריצת הדיסק לוחצת על עצב – יתכן שתחושו כאב, חוסר תחושה או חולשה באזור הגוף שמושפע מהעצב הנלחץ.

 

איך מאבחנים פריצת דיסק?

במהלך בדיקה גופנית, המטפל יבדוק רגישויות בגב. ייתכן שתתבקשו לשכב על הגב ולהזיז את הרגלים לתנוחות שונות, כדי לקבוע את הגורם לכאב. בנוסף, מתבצעות בדיקות נוירולוגיות הבודקות רפלקסים, חוזק שריר, יכולת הליכה ועוד.

בדיקות הדמיה כמו: צילומי רנטגן, סריקת CT או MRI, יכולות לקבוע אילו עצבים מושפעים מהמצב.

 

איך להקל על כאבי פריצת דיסק – באמצעות טיפולים מתחום הרפואה המשלימה?

אנשים רבים עם כאבי גב או צוואר, מחפשים טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים. הטיפולים הבאים יעילים לשחרור מכאבים שנוצרים בעקבות פריצת דיסק:

 • דיקור סיני – בטיפול סיני עתיק זה, המטפל ממקד את המחטים בנקודות ספציפיות לאורך המרידיאנים התואמים את מסלולי העצבים המושפעים מפריצת הדיסק. הדיקור מגביר את זרימת הדם, מעורר ריפוי ומשחרר אנדרופינים, שהם משככי כאבים טבעיים.
 • עיסוי טווינה – עיסוי זה, שמקורו בסין העתיקה, מבוסס על התיאוריה שחוסר איזון בצ׳י (כוח החיים), עלול לגרום לחסימות או לחוסר איזון שמוביל לכאב ומחלות, כמו במקרה של פריצת דיסק. עיסוי טווינה ממריץ את זרמת הצ׳י ומקדם איזון והרמוניה בגוף, תוך שימוש ברבים מעקרונות הדיקור.
 • קריותרפיה – היא טיפול בקור המשתמש בהתקן מיוחד שמאפשר לחשוף את גוף המטופל לטמפרטורות קרות במיוחד למשך מספר דקות. קריותרפיה מציעה מספר יתרונות בריאותיים: היא יעילה לשיכוך כאבים ולהגדלת טווח התנועה, ומשפיעה לטובה על מטופלים עם פריצת דיסק בגב התחתון.
 • רפלקסולוגיה – טיפול בכפות הרגליים משכך כאבי גב עזים ועוזר בבעיות בגב התחתון. רפלקסולוגיה יכולה לשקם ולשפר את זרימת הדם, לסייע בניקוי רעלים ולעשות פלאים ברווחה הגופנית והנפשית כאחד, כולל העלאת רמות האנדרופינים.

 

תרגילים להקלה על כאבי פריצת דיסק

איך להקל על הכאב באמצעות תרגילים? ובכן, ישנם שיטות תרגול רבות שיכולות להקל על כאבי הגב שלכם, כאשר הבולטות שבהן כוללות:

 • יוגה תרפיה – שיטה המשתמשת בתנוחות יוגה מסוימות ברצף כדי לעזור לגוף לרפא את עצמו. יוגה תרפיה מאפשרת לטפל גם בפריצת דיסק, על ידי הפחתת התסמינים הקשורים למצב בריאותי זה. תנוחות היוגה מביאות את הגוף לבריאות טובה יותר.
 • תרגילי פלדנקרייז – לשיטה זו, שפיתח משה פלדנקרייז שגם העמיד את בן גוריון על ראשו, יש יתרונות רבים, כולל: הפחתת כאבים במפרקים, סילוק כאבי גב, שיפור היציבה ועוד.
 • שחיה – בניגוד לתרגילים אירוביים שיכולים לפגוע בגוף, שחיה מצליחה לשרוף קלוריות ולבנות שרירים, מבלי לפגוע במפרקים והיא מקלה מאוד על כאבים בגב התחתון.

 

להתחיל מסע חדש ולהימנע מפריצת דיסק נוספת

אם אתם סובלים מפריצת דיסק כבר זמן רב, ולא מצאתם טיפול שהביא לכם מרפא, אל תאבדו תקוה! בקליניקה שלנו, Pura Vida, בהנהלת המטפל הוותיק והמנוסה אוריאל פז, תוכלו ליהנות מטיפול מקצועי, מסור ויעיל, ולהתחיל במסע חדש משוחרר מהכאב המתמיד והמציק. פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני לגבי שיטת הטיפול המתאימה לפריצת הדיסק שלכם.

סובלים מפריצת דיסק? רוצים לדעת איך להקל על כאבי פריצת דיסק? בואו לשמוע על הטיפול שאנחנו מציעים. נשמח לנסות ולסייע גם לכם!