אורטיקריה - סרפדת / חרלת

טיפול באורטיקריה כרונית (טיפול בסרפדת / חרלת)

נכתב ע”י: אוריאל פז, מטפל מוסמך ברפואה סינית | עודכן לאחרונה: 19.2.21

author-Uriel-Paz

מהי אורטיקריה (Urticaria)? אורטיקריה היא פריחה אדומה, נפוחה, בולטת ומגרדת בעור, שנגרמת ככל הנראה בגלל רגישות יתר של הגוף, אלרגיה למזונות, רגשות עזים, תרופות מסוימות או חשיפה לאור השמש, אבל ברוב המקרים הגורם לתופעה זו אינה ידועה. כאשר מתרחשת תגובה אלרגית הגוף משחרר חלבון שנקרא היסטמין (Histamine). כאשר ההיסטמין משתחרר בגוף, נימי הדם מתחילים לדלוף, הנוזל מצטבר בעור וגורם לפריחה. כ-20% מהאנשים יסבלו מאורטיקריה, סִרְפֶּדֶת או חרלת, בשלב מסוים בחייהם. הטיפול הקונבנציונלי באורטיקריה מציע אמנם הקלה על התסמינים באמצעות אנטי-היסטמינים או סטרואידים, אבל אנשים רבים שמחפשים מרפא מאורטיקריה רוצים להימנע מתופעות הלוואי של תרופות אלה ומעדיפים פתרונות אלטרנטיביים. שיטות הריפוי של הרפואה הסינית העתיקה הן הפופולריות ביותר לטיפול אלטרנטיבי בבעיות עור. רפואה זו מתייחסת לחוסר האיזון הבסיסי (בגוף, בנפש ובסביבה) כגורם העיקרי לבעיות בריאותיות ולהפסיק את ההתפרצויות החוזרות ונשנות של הפריחה בעור.

אורטיקריה / סרפדת / חרלת – התסמינים הבולטים:

התסמין הבולט ביותר הוא פריחה נפוחה על פני העור, לרוב בגוונים ורודים או אדומים ובצורה עגולה או אליפטית. הפריחה יכולה להיות בגודל של מילימטרים בודדים ולהגיע גם לכמה סנטימטרים. היא יכולה להיות מגרדת במיוחד וליצור סביבה שטח אדמדם. האורטיקריה מופיעה בדרך כלל במקבצים, לעתים קרובות על הפנים ועל הגפיים: על הזרועות (כולל כפות הידיים והאצבעות), ועל הרגליים (כולל כפות הרגליים והבהונות). פריחות אלה נעלמות בדרך כלל תוך 24 שעות, אך לפעמים מופיעה פריחה חדשה כשהקודמת נעלמה. לפעמים רק בחלק אחד של הגוף ולפעמים בכמה חלקים בו זמנית.

טיפול באורטיקריה (סִרְפֶּדֶת או חרלת) באמצעות הרפואה הסינית

עדויות לכך כי דיקור סיני וצמחי מרפא שימשו לטיפול בתפרחות בעור, כמו אורטיקריה, סרפדת וחרלת, ניתן למצוא בספרות הרפואית הקדומה. באותם ימים שימשו צמחי מרפא ומחטי אבן להקלה ולריפוי אי נוחות שנוצרה באזורים החיצוניים של הגוף. ברפואה הסינית מתוארת ההתפרצות של אורטיקריה כרוח הפולשת לעור ולמרידיאנים (רשת ערוצי האנרגיה העוברת בכול רחבי הגוף), וגורמת לנפיחות ולגירוד.

>> כאשר הגירוי הוא אדמומי, סימן שרוח וחום מעורבים במחלה.
>> כאשר הגירוי הוא בצבע ורוד בהיר או לבן, סביר להניח שהאבחנה תהיה שרוח קרה פלשה לעור.

אופן האבחון של מצב העור יקבע:

  • באילו נקודות דיקור ישתמש המטפל.
  • באיזו פורמולה של צמחי מרפא יתאימו למטופל.
  • אילו המלצות לאורח חיים בריא ולתזונה נכונה, יציע המטפל למטופל. הטיפול אורטיקריה, סרפדת וחרלת, יתמקד הן בשורש (בגורם המחלה) והן בענף (בתסמיני המחלה) של המצב. המטפל יציע הקלה מידית מפני הגירוד והנפיחות (הענף) על ידי טיפול בחוסר האיזון הבסיסי ובטריגרים הגורמים לאורטיקריה (השורש).  אורטיקריה כרונית מהווה אתגר לטיפול רפואי וקיימים לפחות 6 סוגי דיקור שפותחו על מנת להתגבר על אתגר זה. השילוב בין דיקור רגיל לדיקור עורקי התברר כתרופה יעילה ביותר במקרה של אורטיקריה כרונית. נראה כי בעתיד יהפכו טכניקות הדיקור הסיני לאלטרנטיבה הנפוצה והיעילה ביותר לטיפולים בחולים עם אורטיקריה / ספרדת / חרלת.

טיפול מונע ביתי באורטיקריה, סרפדת וחרלת

חשוב לזהות את התסמינים לאורטיקריה / סרפדת / חרלת בזמן ולנסות להימנע מהטריגרים לתסמינים אלה על ידי:
1. הימנעות מאלכוהול או הפחתת הצריכה.
2. הימנעות מתרופות מסוימות.
3. הימנעות ממתח במידת האפשר, אולי באמצעות טכניקות מדיטציה או הרפיה.
4. בחירה בסבונים ובחומרי ניקוי עדינים לטיפול בעור.
5. הימנעות ממזונות מסוימים הידועים כגורמים לייצור היסטמין, כמו תרד, דגים, יוגורט, עגבניות, מזון מעובד, בשרים, שוקולד ותותים.

שיטת ריפוי אלטרנטיבית אחרת שמתחילה לצבור מוניטין בתחום היא הקריותרפיה (Cryotherapy) – אנחנו מציעים לכם טיפול בטכנולוגיה מתקדמת זו שהיא מעין סאונת קור ומבוססת על טיפול בטמפרטורות שבין 120- לבין 150- מעלות למשך כשלוש דקות בלבד, כדי להפעיל ריפוי, להצעיר את הגוף ולהשפיע לטובה על האזורים הפגועים.

טיפול באורטיקריה (סִרְפֶּדֶת או חרלת) - רפואה סינית
טיפול קריותרפיה (סאונת קור) – שיטת טיפול חדשנית כחלק מהטיפול שאנו מציעים באורטיקריה, סרפדת וחרלת
סובלים גם אתם מהבעיה? מעוניינים לשמוע על שיטות הטיפול שלנו באורטיקריה, סרפדת או חרלת? נשמח לסייע גם לכם!